Google dostal v USA pokutu 425 miliónov za zásahy do súkromia

Google dostal v USA pokutu 425 milionov za zasahy do sukromia

Google: Kolos na chybnej ceste

Na súde sa zjavila korporácia Google, berúca na seba masku dobrej vôle. Ale pod touto škraboškou sa skrýva absolútna ignorancia voči základným právam používateľov. Pokuta 425 miliónov dolárov za útok na súkromie jednotlivca je len vrcholom ľadovca v otázkach transparentnosti a slobody.

Nezákonnosť v srdci technológie

Žaloba podaná v júli 2020 odhalila nielen prax Googlu, ale aj jeho povrchne zostavené nástroje na „ochranu“ súkromia. Zachytávanie a sledovanie súkromných aktivít cez aplikácie, bez ohľadu na nastavenia súkromia, naznačuje, že firmám ako Google sa nezda, aké záruky svojich produktov vlastne ponúkajú. Vládnu klamy a slová bez váhy, alegórie a prázdne sľuby sú ich spoločným jazykom.

Frustrácia voči vznešeným prísľubom

Camouflage pre nesprávne zasahovanie do osobných dát občanov. Prísľuby spoločnosti Google o ochrane a rešpektovaní súkromia sú len vágnym pokusom odvrátiť pozornosť od nevyhnutnej skutočnosti: sú to klamstvá. Je potrebné sa zamyslieť nad týmto mechanismom, odkryť, čo sa skrýva pod povrchom a prečo sú milióny ľudí pascenterom?

Tlaky a sankcie v globálnej aréne

Medzi Google a jeho predajníkmi sa začína rodovať záplava sankcií. Francúzsky úrad CNIL si už pripravil 325 miliónov eur za porušenie zákonov týkajúcich sa internetových súborov cookies. Čo už môže byť väčší prehrešok pre globálneho hráča, ak nie porušovanie pravidiel? Správy o získaní nesúhlasu používateľov sú jasným varovaním. Tieto praktiky musia mať konečne koniec.

Budúcnosť alebo skomolenina?

Google sa snaží odvolať na nesprávne interpretácie digifunkcií a nezmierteľné stanoviská sa stávajú pomaly súčasťou ich každodenného produktu. Ale môže byť skutočné odvolanie, ak stále ignorujú požiadavky svojich užívateľov? V konečnej analýze je toto vyhlásenie začiatkom konca ich bezbrehej nadvlády nad informáciami.

Spoločnosť na rozhrání

Ak sa niekto domnieval, že hrozba Googlu je potlačená, mýli sa. Vládnu tlaky, obavy a absencia transparentnosti, akoby boli pod zámkom. Užívatelia musia prehodnotiť svoje voľby a byť ostražití voči účelovým sľubom, ktoré si technológie prichádzajú privlastniť. Je načase pýtať sa: kde sú práva jednotlivca v súostroví technického pokroku?

Verte len faktom, nie ilúziám

Otvorená diskusia o tomto probléme je zásadná. Pokiaľ neexistuje skutočné porozumenie medzi korporáciami a používateľmi, budú všetky ich snahy vzdušným zámkom. Google je v súčasnosti v nebezpečnej situácii, kde je potrebné službu, ktorú poskytuje, udržať v rovnováhe s morálnymi zodpovednosťami voči každému jednotlivcovi. Môžu sa snažiť s odvolaním, ale ak sa nezmenia, stratia prehrané vojny.

Zdroj: www.aktuality.sk/clanok/O5EybuY/google-celi-pokute-425-milionov-dolarov-za-udajne-porusenie-sukromia-pouzivatelov-v-usa/