Bývalá prvá dáma Južnej Kórey dostala sedem rokov väzenia za korupciu a manipulácie.
Správy z Južnej Kórey: Bývalá prvá dáma dostala sedem rokov väzenia
Bývalá prvá dáma Južnej Kórey, Kim Kon-hi, bola pravoplatne odsúdená na sedem rokov väzenia. Hlavným dôvodom jej trestu sú obvinenia z prijímania úplatkov a manipulácie v súvislosti s jej postavením. Súd jej uložil trest za to, že prijímala luxusné dary výmenou za zabezpečenie pracovných miest a poskytovanie obchodných výhod.
Špeciálny prokurátor predložil žiadosť o vyšší trest
Tím špeciálneho prokurátora sa snažil o sprísnenie trestu, pričom žiadal 7,5 roka väzenia, argumentujúc, že Kim opakovane zneužívala svoje postavenie na osobné obchodné transakcie. Jej manžel, bývalý prezident Jun Sok-jol, bol nedávno odsúdený na doživotie za vyhlásenie stanného práva v krajine.
Korupčné praktiky a manipulácie akcií
Kim Kon-hi si odpykáva aj predchádzajúci trest, ktorý bol v apríli sprísnený z pôvodných 20 mesiacov na štyri roky kvôli korupcii a manipulácii s akciami. Súd ju uznal vinnou z prijímania luxusných darov od náboženského hnutia, ktoré zneužívalo jej postavenie.
Celková výška úplatkov a obvinení
Prokuratúra obžalovala Kim z prijatia úplatkov v hodnote približne 370 miliónov wonov (asi 217 000 eur), vrátane umeleckých diel a šperkov. Okrem toho čelí obvineniam z manipulovania do politických záležitostí a narúšania fungovania štátu.
Prokuratúra požaduje prísny trest
V rámci svojich požiadaviek prokuratúra žiadala pre Kim Kon-hi celkový trest 15 rokov odňatia slobody a pokutu vo výške dvoch miliárd wonov (približne 1,2 milióna eur). Prokurátori tvrdili, že sa správala ako osoba stojaca nad zákonom a spolupracovala s náboženským hnutím na narušení oddelenia cirkvi od štátu, čo je zakotvené v ústave.


