Taliban zakázal smartfóny všetkým štátnym zamestnancom. Ľudskoprávni aktivisti varujú pred prísnejšou cenzúrou.
Taliban zakazuje smartfóny pre štátnych zamestnancov
Afghanská vláda pod vedením Talibanu nariadila, že od 16. júna 2026 je používanie smartfónov zakázané pre všetkých štátnych zamestnancov vrátane vojakov, úradníkov a sudcov. Toto rozhodnutie, vychádzajúce z uznesenia vojenského súdu, vyvolalo obavy ľudskoprávnych aktivistov, ktorí upozorňujú na možné obmedzenie prístupu k informáciám a komunikácii v krajine.
Vplyv na administratívne procesy
Podľa informácií agentúry Reuters, obmedzenie, ktoré umožňuje uloženie trestu za porušenie tohto zákazu, už narušilo administratívne procesy, ktoré do značnej miery závisia od mobilnej technológie. Mnohí zamestnanci tvrdia, že ich každodenná práca sa stala takmer nemožnou, keďže väčšina úradnej komunikácie a pracovných procesov prebiehala prostredníctvom aplikácií ako WhatsApp a e-mail. Jeden z vládnych zamestnancov povedal, že dopad obmedzenia je tak silný, že mnohé administratívne úkony sa prakticky zastavili.
Riziko zintenzívnenia cenzúry
Ľudskoprávni aktivisti varovali, že zákaz užívateľských smartfónov môže viesť k ďalšiemu zvýšeniu cenzúry a kontroly zo strany Talibanu, ktorý od prevzatia moci v auguste 2021 uvalil rôzne obmedzenia na práva žien, dievčat a médií. Mnohí uvádzajú, že smartfóny sú jedným z posledných nástrojov, ktorými Afganci môžu získať vzdelanie a dokumentovať porušovanie ľudských práv. Zákaz by tak mohol ešte viac zúžiť možnosti občanov na prístup k necenzurovaným informáciám.
Reakcie vlády a spoločnosti
Talibanská vláda sa zatiaľ nevyjadrila k žiadosti o komentár ohľadne tohto obmedzenia. Avšak, reakcie zamestnancov a aktivistov sú jasné, pričom mnohí upozorňujú na výrazný negatívny dopad na spoločnosť a fungovanie štátu. Opatrenia Talibanu na zúženie právneho aktu sú považované za pokračovanie trendu upevňovania kontroly nad každodenným životom Afghancov.


